Portmanto Modelleri ve Fiyatları Üreticiden Tüketiciye| Aben Çelik

PORTMANTOLAR

Portmanto Modelleri

Bir eve girildiğinde kişileri karşılayan ilk mobilyalardan birisi portmantodur. Portmantolar, farklı ihtiyaçlara hitap edecek bir skalada üretilen ve bu sayede kullanıcılar tarafından sık tercih edilen mobilyalardandır. İnsanların, eşyaları için alanlar yaratmalarının ve kişiselleşmenin önemli bir hâle geldiği günümüzde portmantolar da pek çok çeşidiyle evleri şenlendiriyor.

Yaşam alanlarımızın girişinde yer alan portmantolar; mont, palto, ceket, şapka, şemsiye gibi ürünlerin asıldığı mobilyalardır. Evlerin giriş bölümlerinde yer almalarından dolayı kullanıldıkları yaşam alanlarının dekor tarzında da fikir veriyor. Evde hakim olan dekor tasarımıyla ilgili ipuçları sunabiliyorlar. İlk intibayı oluşturmada payları vardır.

Şık ve Modern Görünümlü Portmantolar

Yaşam alanlarının simgesi niteliğinde olan portmantolar pek çok farklı tasarım unsuru ile birlikte ele alınıyor. Mobilyaların işlevsel oluşunu belirleyen yapı malzemelerinden bağımsız bir şekilde renk, kapak şekli, desen ve raflama seçenekleri ile isteğe göre değişen iç aydınlatma özellikleri insanlara modern görünüm vadeder. Tasarımda çeşitli seçeneklerin olduğu portmanto modelleri, ev dekorasyonuna bağlı olarak modernizm yanında klasik bir şıklığı da temsil edebilir.

Yeni ve eski yapılar içinde mevcut dekorasyonun o zamana göre şekil alan trendlerine en iyi uyum sağlayan portmantolar, evdeki diğer eşyalara ayrı hava katar. Portmanto tasarımının temel ilkeleri içinde yer alan kontrast, orantı ve uyum portmanto kullanımını daha da şık bir hâle getirir.

Doğru Portmanto Seçimi

Portmanto seçimi konusunda kullanıcılar tarafından en çok sorulan sorular genellikle doğru portmanto seçiminin nasıl olacağına dair oluyor. Temel olarak üç ana grupta incelenir ve bu üç grup içinde çekmeceli, aynalı, kapaklı olmak üzere alt türler vardır. Kendi aralarında da renk, ölçü, üretim materyali gibi kıstaslar ile ayrılır. Sayısız seçeneği olan portmanto modellerinde en doğru seçimi yapabilmek için özelliklere göre filtreleme yapmak gerekir.

Evde bulunan kişi sayısı, yaşam alanının genel dekorasyonu, ayakkabılık içeren ya da içermeyen portmanto modelleri, boy aynası olması ya da olmaması, MDF ya da sunta seçimi, kişiselleştirme isteğinin portmantoya yansıtılıp yansıtılmayacağı, maksimum verim alma ve alandan tasarruf etme isteği önemli filtreleme detaylarındandır.

Portmantoların üretim süreci ve kullanıcıların beğenisine sunulacak ürün çeşitlerini etkileyen önemli faktörlerden birisi de toplum alışkanlıklarıdır. Üretim materyallerinin fiyat politikalarına etkileri göz önüne alınınca sunta yardımı ile imal edilen portmantoların daha yaygın kullanımının olağan olduğunu söyleyebiliriz. Buna rağmen yine de MDF ile üretilen portmanto modelleri de uzun ömürlü kullanımı önemseyen ve daha az sıklıkta ev değişikliği yapan kişiler için ön plana çıkmaktadır.

Portmanto modelleri elemesinde toplum alışkanlıklarının bir yansıması olarak da mobilya boyutu ön plana çıkar. Portmanto içinde saklamak istenen kıyafetlerin sayısının azalmasına sebep olan gardırop kullanımı, portmanto modellerinde farklı özelliklerin ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Bunların en başında askılık, ayakkabılık ve vestiyer olarak meydana çıkan kullanım biçimleri görünür.