Portmanto Nasıl Temizlenir? Kokusu Nasıl Giderilir? | Aben Çelik

Kategoriler

Portmanto Nasıl Temizlenir ?

Portmanto Nasıl Temizlenir ?

Portmanto Nasıl Temizlenir? Kokusu Nasıl Giderilir?

Portmanto genelde evlerim girişinde kullanılan mobilyalar olarak tanımlanıyor. Ayakkabı, şemsiye, anahtar ve mont, kaban gibi dış ürünlerin asıldığı alanlar olduğun söylemek de yanlış olmayacaktır. Ancak bu alanlarda zamanla aşırı derecede koku birikmesi olabiliyor. Bu koku evin tümüne yayılmadan önce temizlemek gerekiyor. Ancak kokunun giderilmesi için nasıl temizlik yapılması gerektiği ise en çok araştırılan konuların başında yer alıyor. Bu konunun genel olarak ayakkabılardan açığa çıktığını söylemek mümkündür. Özellikle de kış aylarında ıslanan ayakkabılar ve yaz aylarında terleyen ayakkabılar ciddi anlamda rahatsız edici kokulara neden olabiliyor. Bu kokuların giderilmesi için yapmanız gerekenler sizin için listeledik. Portmantolar nasıl temizlenir? Portmanto temizliğinde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hangi temizlik ürünleriyle temizlenmesi gerekiyor? İşte, merak ettiğiniz tüm bu soruları ayrıntılı olarak ele aldık. Detaylar sizlerle…

Portmantoların Kokmaması İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Portmanto temizlik seçeneklerini anlatmadan evvel, portmantonuzun kokmasını ve kirlenmesini engelleyen bazı detaylardan bahsetmek daha doğru olacaktır. Öncelikle dış giyim ürünlerinin ve ayakkabıların konulduğu portmantonuzun kirlenmemesi için şu detayları dikkat etmeniz daha az kirlenmesine yardımcı olacaktır;

 • Ayakkabılarınızı kirli koymayın; En çok ayakkabılara ev sahipliği yapan portmantoların temel kirlenme kaynağı da yine ayakkabılar oluyor. Dışarıda kirli zeminlerde kullandığınız ayakkabılarınız çevresel faktörlerden de etkilenerek çok kirli hale gelebilir. Temizlemeden kesinlikle portmantoya koymamaya özen göstermeniz gerekiyor. Özellikle ıslak ve ayak kokusu olan ayakkabılarınızı arındırdıktan sonra portmantoya yerleştirmeye özen göstermenizi tavsiye ediyoruz.
 • Dış giyim ürünlerini kirli ve ıslak koymayın; Yine dış giyim ürünleri olan kabanlar, montlar, ceketler de ayakkabılar gibi kirli ve ıslak halde portmantoya konmamalıdır. Ayrıca ter koktuğunu düşündüğünü dış giyim ürünlerinizi de kısa süreliğine dahi olsa portmantoya koymamaya özen göstermeniz temiz kalmasına yardımcı olacaktır.
 • Şemsiye ve benzeri ürünleri ıslakken koymayın; kış aylarının ve yağmurlu havaların olamazsa olmazı şemsiyelere de portmantonuzda yer veriyorsanız, ıslak ve nemli halde koymamaya özen göstermeniz gerekiyor. Şemsiyeleriniz ıslaksa mutlaka kuruduktan sonra portmantoya koymanız gerekiyor.
 • Sık sık iç ve dış toz almaya özen gösterin; Günlük temizlik rutininizde portmantonun iç ve dış tozuna da yer vermeniz, aşırı kir ve koku birikmesini engelleyecektir. Genel temizlik olarak her gün iç ve dış kısmının tozunu alabilirsiniz. Böylece portmantonuzun kiri daha az ve kokusu da aynı oranda azalmış olacaktır.
 • Gereksiz eşyaları portmantonuzdan kaldırın; Gereksiz eşya yığınlarını da portmantonuzdan kaldırmanız kirlenmesini ve kokmasını engelleyen önemli detaylar arasında yer alıyor. Gereksiz eşyalardan arına portmantonuz hem daha sade hem de daha şık bir görünüme sahip olacaktır.
 • Koku giderici ürünler koyabilirsiniz; Tıpkı banyo ve klozetlerde olduğu gibi portmantolarınızda da koku giderici ürünler kullanabilirsiniz. Hoş koku veren bu ürünleri kullanarak portmantonuzun da güzel kokmasını ve temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Portmanto Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Gelelim son olarak portmanto temizliği yaparken hangi adımları uygulamanız gerektiğine… Portmantoların temizliği cinsine ve modeline yapılmalıdır. Portmantonuz ahşap, metal, sunta, MDF malzemeden ve aynalı ya da aynasız olarak tasarlanmış olabilir. Biz genel olarak hepsi için geçerli olan temizlik adımlarını aktarmaya başlayalım;

 • Elektrikli süpürge ile tozunu alın; Portmantolar sık sık tozlanır. Temizliğe başlamadan önce öncelikle iyice tozdan arındırmanız gerekiyor. Portmantonuzun içini boşalttıktan sonra elektrikli süpürge ile tüm iç ve dış kısımlarındaki tozu iyice çekin.
 • Kuru bezle tekrar toz alın; Ardından elektrikli süpürge ile çekmenize rağmen hala tozlar kalmış olabilir. Kaliteli ve sonuç odaklı bir temizlik istiyorsanız hafif nemli ya da kuru bir bezle tekrar tozunu almak üzere işlem uygulayın. Bu sayede portmantonuzun büyük oranda tüm tozdan ve kalıcı kirden arınmış olacaktır.
 • İç kısımları nemli bezle silin ardından kurulayın; Ardından tüy ve iz bırakmayan kaliteli nemli bir bezle kirlere odaklanacak şekilde iyice silin. Eğer geçmeyen lekeler ve kirler olduğunu düşünüyorsanız bu aşamada leke giderici ürünlerden faydalanabilirsiniz. Portmantonuzun şişmemesi için mutlaka nemli ve ıslak her işlemden sonra kuru bezle silmeyi unutmayın.
 • Dış kısımda da önce nemli ardından kuru bezle temizleyin; İç kısmın temizliği bittikten sonra hemen dış kısımların da tozunu ala işlemini bitirin. Bunu yine portmantonun kirlilik durumuna göre deterjanlı ya da deterjansız olarak nemli bezle yapabilirsiniz. İye kuru bezle temizlemeyi unutmayın.
 • Aynalıysa mikro fiber ıslak bezle aynayı silip ardından tekrar kuru bezle temizleyin; Eğer büyük aynalı bir portmantonuz varsa aynalarının da çok kirlenmesinden şikâyetçi olabilirsiniz. Ayna ve cam gibi yüzeylerin temizliği için özel olarak üretilen mikro fiber bezlerden faydalanabilirsiniz. Bu bezler ile herhangi bir temizlik ürünü kullanmadan temizlik yapabiliyorsanız. Sadece nemlendirip ayna yüzeyini iyice temizledikten sonra hemen aynı şekilde kuru bezle de iz kalmaması için silmeniz gerekiyor.
 • Temizlikten sonra koku gidericileri iç kısma yerleştirin; Temizliğin son aşamasında ise, yaptığınız temizliğin daha uzun süre etkili olması için portmanto içerisine hoş kokulu, özel koku gidericiler koyabilirsiniz. Böylece uzun süre evinizde portmantonuzu da mis gibi temizlik kokacaktır.

Tüm bu temizlik adımlarını portmantoların hepsinde gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Zararlı kimyasal temizlik ürünleri kullanmadan da muhteşem bir temizlik yapmanız mümkündür.