Metal Küllük Kullanımı Nasıl Olmalıdır? Nasıl Temizlenir? | Aben Çelik

Kategoriler

Metal Küllük Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Metal Küllük Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Metal Küllük Nasıl Temizlenir?

Sigara kullanan kişilerin bulunduğu ortamların vazgeçilmezi hiç şüphesiz ki küllüklerdir. Sigara küllerinin ve izmaritlerinin atıldığı küllükler zamanla ciddi anlamda kirlenip kötü kokuya neden olabilir. Bu nedenle de sık sık temizlenmesi gereken eşyalar arasında yer alıyor. Küllükler malzeme yapılarına göre farklılık gösteriyor. Alçı, cam, plastik ve metal gibi çok sayıda malzemeden üretilen çeşitli küllük modelleri bulunuyor. Bunlar arasında temizliği en kolay olanı ise cam küllüklerdir. Sadece duru su ve biraz deterjan cam küllüklerin temizliğinde işinizi bir hayli görebilir. Ancak ne yazık ki aynı durum alçı, plastik ya da metal küllük modelleri için geçerli değildir. Sigara kullanıp küllüğünü temizlemek isteyen vatandaşlar en çok da metal küllük temizliği konusunda araştırma yapıyor.

Eğer sık sık sigara içiyor ve genelde metal küllük kullanmayı tercih ediyorsanız temizlik aşamasında işiniz biraz zor gibi görünebilir. Metali külden arındırmak için çözücü malzemeleriniz yoksa bu durum sizi daha da zorlayabilir. Sararan, aşırı sigara kokan bu metal küllüklerinizi temizlemenin de elbette ki püf noktaları bulunuyor. Bugün sizler için metal küllük nasıl temizlenir, küllük temizlerken genelde nelere dikkat edilmelidir, araç küllüklerinin temizliği nasıl yapılmalıdır gibi çok merak edilen soruları ayrıntılı olarak yanıtladık. İşte, merak edilen tüm detaylar sizlerle…

Etkili Metal Küllük Temizliği Nasıl Yapılır?

Etkili küllük temizliğinin birden fazla yöntemi bulunuyor. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere küllüğünüzün daha kolay ve etkili olarak temizlenebilmesinin malzemesiyle doğrudan ilişkisi vardır. Cam küllükler kolayca temizlenebilirken aynı durum metal ya da farklı malzemeden yapılan küllükler için söz konusu olmayabilir. Eğer metal küllük temizliğinin çok etkili olmasını istiyorsanız öncelikle sık sık kül tabağını boşaltmaya dikkat etmeniz gerekiyor. Böylece küllükteki izler azalırken aynı zamanda kalan kokuda hatırı sayılır oranda azalmış olacaktır. Bu da temizlik sırasında kül tabağınızı külden ve kokudan arındırmanızı daha etkili ve kolay hale getirecektir. Etkili bir küllük temizliğinde şu detayları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz;

 • Öncelikle küllüğü sık sık boşaltmaya özen gösterin.
 • Küllüğünüzü yıkamadan önce boşaltın.
 • Boşalttığınız küllü bir süre duru ve sıcak olan su ile doldurup, bekletin
 • Bu yüzeydeki küllerin yumuşayıp çözünmesini kolay hale getirir.
 • Küllük temizliğinde kullanacağınız temizlik ürünlerinin çözücü özelliği olmasına dikkat edin.
 • Eğer doğal ürünler ile temizlemeyi istiyorsanız da bunda etkili olacak doğru doğal ürünleri araştırarak kullanın.
 • Küllüğünüzü bir defa değil, birkaç defa işlemden geçirerek temizlemeye çalışın.

Tüm bu ayrıntıları dikkate alarak etkili bir küllük temizliği yapabilirsiniz. Unutmayın bu temizliği ne kadar sık yaparsanız, küllük temizliğinin kolay hale gelmesini olumlu yönde tetikleyecektir.

Metal Yüzeylerin Temizliğinde Doğal Yöntemler

Metal yüzeyler çizilmelere karşı oldukça hassastır. Eğer metal küllük kullanıyorsanız ve yüzeyin çizilmemesini istiyorsanız temizlik aşamasında biraz daha dikkatli olmanız gerekebilir. Özellikle de paslanmaya çok müsait olan metal yüzeylerin temizliği daha fazla çaba istiyor. Çok sevdiğiniz metal küllüğünüzü sorunsuzca temizlemek istiyorsanız metal yüzeyler için özel hazırlanıp sunulan temizlik ürünlerini tercih etmenizi tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra temizlik ürünüyle beraber küllüğü ovalarken kullanacağınız malzeme de önem taşıyor. Yumuşak dokulu bir sünger kullanırsanız temizleyeceğiniz metal yüzey çizilmelere karşı daha dayanıklı olacaktır. Ancak bunun aksine sert cisimler ile küllüğünüzü külden arındırmaya çalışırsanız küllüğünüz çizilerek estetik anlamda kötü bir görünüme sahip olacaktır. Eğer kimyasal ürünler kullanmadan metal küllük temizliği yapmayı istiyorsanız da şu ürünleri kullanabilirsiniz;

Limon tuzu ile metal küllükleri temizleme; Limon ve limon tuzu çözücü olması nedeniyle pek çok ürünün temizliği için tercih ediliyor. Eğer metal küllüklerinizi doğal ürünler ile temizlemeyi tercih ediyorsanız ilk tercihinizi limon tuzundan yana kullanabilirsiniz. Ancak metal ürünlerde limon tuzu ile temizlik yapacaksanız malzemenin kararmaması için uygulama sırasında dikkat etmeniz gerekiyor. Yaklaşık iki yemek kaşığı kadar limon tuzunu bir kaynar suya boşaltın. Ardından metal küllüklerinizi bu suyun içerisine koyarak biraz bekletin. Bu metal yüzeyin kararmasına neden olabilir. Kararmayı engellemek için ise aynı ölçüde karbonatı sıcak suya ekleyip küllüğünüzü bir süre de bu suda beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Bu işlem metal küllüğün eski haline dönerek parlamasına neden olacaktır.

Karbonatla metal küllükleri temizleme; Metal küllük doğal temizleme malzemelerinden biri de hiç şüphesiz ki karbonattır. Karbonatın parlatma özelliği bulunduğu için metal yüzeylerde son derece etkili ve verimli sonuçlar yaratıyor. Bir miktar karbonatı ister sirkeyle isterseniz de ılık suyla seyrelttikten sonra metal küllüklerinizi yine bu suda biraz beklettikten sonra durulayıp tertemiz ve parlak hale getirebilirsiniz.

Küllük Temizlerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Küllük temizlerken nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz bir başlık altında toplamak gerekirse de şu şekilde listeleyebiliriz;

 • Küllük malzemesinin yapısına dikkat edin; Cam ya da metal gibi malzeme detaylarına dikkat etmeniz küllüğünüzü etkili sonuçlarla temizlemenize yardımcı olacaktır.
 • Her temizlik ürününü bilmeden küllüklerinizin temizliği için kullanmayın; Yine küllüğünüzün malzeme yapısına uygun temizlik ürünleri kullanmaya özen göstermeniz gerekiyor. Aksi halde çizilme ya da kararma gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
 • Küllüklerinizi sert cisimler ile ovalamayın; Küllüklerinizi temizlerken külden arındırmak için sert cisimler kullanmaktan kaçının. Bu küllüğünüzün yüzeyine zarar verebilir.
 • Fazla bekletmeden sık sık küllüklerinizi boşaltmaya özen gösterin; Küllüklerinizi sık sık boşaltmanız istenmeye kötü sigara kokusunu minimuma indirir.
 • Olabildiğince bol köpük ve suda bekletme işlemi uygulayın; Küllük temizliği sırasında küllüğünüzü mutlaka köpüklü ve bol suda bekletin. Bu yüzeydeki tabaka haline gelmiş kül tortularının daha kolay çözünmesine yardımcı olup temizliği kolay hale getirecektir.

Araç Küllükleri Nasıl Temizlenmelidir?

Araçlarda sigara kullanmak her ne kadar yasak ve oldukça zararlı olsa da çoğu sigara kullanan vatandaş bunu önemsemeyerek aracında sigara içmeyi tercih edebiliyor. Araçlarda sigara içenler mecburen araç için küllükleri kullanmak zorunda kalıyor. Bu küllükler evlerde kullanılan küllüklerden malzeme yapısı açısından oldukça farklıdır. Bu nedenle de araç küllüklerini temizlemek biraz daha zahmetli ve uğraştırıcı bir iş olabilir. Araç küllüklerine zarar vermemek için en iyi yöntem ise kaba kirleri attıktan sonra bol köpüklü sıcak suda küllüğü bir süre beklettikten sonra durulamanız olacaktır.