Küllük Temizliği Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar? | Aben Çelik

Kategoriler

Küllük Temizliği Nasıl Yapılır?

Küllük Temizliği Nasıl Yapılır?

Küllük nedir ve temizliği nasıl yapılır? Bu içeriğimizde bu soruların cevabını vereceğiz. Küllükler hemen hemen her evde ev sakinleri sigara kullanmıyor olsa bile sigara kullanan misafirler için bulundurulur. Türk Dil Kurumunun “Sigara söndürülen kap ve sigara külü silkelenen kap, kül ya da sigara tablası.” olarak tanımladığı küllük, sigara kullanıcıları için önemli bir ihtiyaçtır.

Sigara içen insanların ihtiyaç duydukları bir eşya olan küllük, temizliği sık periyotlarla yapılması gereken bir eşyadır. Küllük temizliğinde sadece içindeki sigara atıklarını çöpe dökmek yeterli olmaz. Küllükler sıklıkla sabunlu su ile yıkanmalıdır. Ağır bir koku olan sigara kokusunun küllüğe sinmesi çok uzun sürmeden bulunduğu ortamın da kötü koku ile sarılmasına sebep olur. Bundan dolayı küllüğe sinen kötü kokuları yok etmek ve zamanla kararan küllükleri parlatmak için pek çok temizlik yöntemi vardır.

Küllük Temizliğinde Neye Dikkat Edilmelidir?

Eğer çok fazla sigara içiliyor ve küllükler kısa sürede sık kullanılmaktan dolayı kararıyor ve kokuyorsa izmaritlerin içerisinde birikmesini beklemeden çöpe boşaltmak ve temizce yıkamak gerekir. Düzenli olarak yıkanınca kolaylıkla sinen izmarit kokusunun yok olduğu küllükler, hem daha temiz kalır hem de sararmaz. Küllükleri bulaşık deterjanı ile temizlemek mümkündür. Küllük temizliğinde ağır kimyasal içeren deterjanlar kullanmaya gerek yoktur. Kül dediğimiz kalıntı çok fazla leke tutmadığından bolca su ve köpük ile kolaylıkla akıp gidecektir.

Kolay Küllük Temizleme Yöntemleri

Sigara için kişilerin günlük yaşamda çok ihtiyaç duyduğu küllükler izmarit kaynaklı ağır kokuları nedeniyle köpüklü temizlik gerektirirler. Küllük temizliğini yeterince fazla önemsemeyen kişiler, küllükteki kül ve izmarit artıklarını çöpe döktükten sonra sadece sudan geçirmekle yetinirler. Fakat küllükte kalmış olan kül artıkları en küçük hareketlenmede havaya karışırlar ve bu durum ortamdaki kişilerin solunum yoluyla havadaki külleri içlerine çekmelerine sebep olur. Özellikle evinde küçük çocukları olan kişilerin bu noktada daha da dikkat etmeleri gerekir. Kolay ve etkili bir şekilde küllük temizliğini yapmak isteyenlerin bulaşık süngerine birkaç damla bulaşık deterjanı ya da mutfak krem temizleyicisi damlatıp bol su ile küllüklerini temizleyip parlatmaları yeterlidir.

Metal Küllüklerin Temizliği Nasıl Yapılır?

Gerçek kullanımının dışında dekoratif amaç için kullanılmak üzere üretilen küllükler de vardır. Evlerde biblo niyetiyle kullanılan küllükler ile karşılaşmak mümkündür. Bundan dolayı göze güzel görünmeleri açısından parlak ve temiz görünmeleri önemlidir. Metal eşyaların temizliği için özel olarak üretilen metal parlatıcılar ile beraber evde bulunan doğal temizlik ürünleri ile metal küllükleri yeterince parlatmak ve temizlemek mümkündür. Örneğin, diş macunu çok başarılı bir metal temizleyicisidir. Güzelce temizlenmiş olan bir küllüğe mercimek tanesi boyutunda diş macunu sıkıp ovalayarak temizlemek metal küllük parlatmak için harika bir yöntemdir. Bu işlem nemli bir bez yardımı ile yapılabilir ve durulama işlemine gerek kalmaz.

Kaliteli, birinci sınıf metalden üretilen ayaklı ve ayaksız küllük modelleri için Aben Çelik ürün kataloğu sizi bekliyor. Aben Çelik olarak tüm ayaklı ve ayaksız küllük ihtiyaçlarınız için bir tık uzağınızdayız.