Geri Dönüşüm Kutularının Faydaları | ABEN ÇELİK

Kategoriler

Geri Dönüşüm Kutularının Faydaları 

Geri Dönüşüm Kutularının Faydaları 

Geri Dönüşüm Nedir?

Geri dönüşüm, tekrar değerlendirilmesi mümkün olan birtakım atıkların belli başlı işlemlerden geçerek üretim zincirine tekrar dahil olmasıdır. Geri dönüşüm döngüsüne duyulan ihtiyaç savaşlar sebebi ile meydana gelen kaynak sıkıntısı sorunlarıyla açığa çıkmıştır. Şu anda ülkemizde de pek çok şirket ve belediye geri dönüşüm projeleriyle bu yeniden üretim zincirine destek vermektedirler.

Geri Dönüşüm Kutularının Faydaları Nelerdir?

Plastik ürünler çöp kutularına atıldığında ne yazık ki kendi kendilerine eriyemezler, çürüyemezler, çözünemezler ve paslanamazlar. Kısacası yapıları bozulmadan doğada uzun yıllar kalabilirler. Bu da su ve hava kirliliğine sebep olduğundan dolayı ölümcül hastalıkları meydana getirir. Bu sebeple “Geri dönüşüm kutularının faydası nedir?” denince önce çevre kirliliğini önlemek ile doğa ve insan sağlığını korumak diyebiliriz. Tüm bunlarla beraber geri dönüşüm döngüsünde kullanılan işlemlerin sayısı bir ürünün sıfırdan üretilmesine nazaran çok daha az olmasıyla önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlamış olur. Bunların doğrultusunda geri dönüşüm çöp kutusu kullanımı ülke ekonomisine azımsanamayacak ölçüde katkı sağlar demek mümkündür.

Geri Dönüşümün Doğal Kaynaklara Sağladığı Yararlar Nelerdir?

geri-donusum-kutusu

Ülkelerin nüfus oranlarındaki artışlar nedeniyle doğal olarak tüketim noktasında da önemli ölçüde artışlar meydana gelmiştir. Bu da doğal kaynaklar ile birlikte hammaddelerin de hızla tükeniyor olduğunun göstergesidir. Bu noktada “Geri dönüşümün doğal kaynaklara sağladığı yararlar nedir?” sorusuna sağlanan yararların büyük ölçüde tasarruf ettirdiğini söyleyebiliriz. Bir kağıdın geri dönüşümü için %60, bir alüminyum atığın geri dönüşümü için %90 oranında enerji tasarrufu elde edilir. Geri dönüşüm işlemlerinde sıfırdan üretime göre daha az enerji harcanmasının yanı sıra doğal kaynaklar da daha az kullanılır. Bu yüzden geri dönüşüm kutularının yararları ülke ekonomisi konusunda inkâr edilemeyecek ölçüde büyüktür. Bununla beraber plastik atıkların ne yazık ki doğada yok olmadıklarını söylemiştik. Bu konuda geri dönüşüm çöp kutuları ile daha az atık oluşması sağlanırken plastik atıklardan da çeşitli malzemeler elde edilir. Geri dönüşümün uzun vadede verimli olan bir ekonomik yatırım olduğunu söyleyebiliriz. Hammaddenin azalması, bununla beraber doğal kaynaklarımızın hızla tükeniyor olması sonucunda pek çok ekonomik problem baş gösterecektir ve tam da bu noktada geri dönüşüm çalışmaları ekonomide olumlu gelişmeler sağlayacaktır. Yeni iş imkânları sağlamanın yanı sıra gelecek kuşaklar için doğal kaynaklardan yararlanabilmeyi mümkün kılacaktır.

Plastik Atıklarda Geri Dönüşüme Kazandırılan Ürünler

plastik-atik-kutulari

Plastik atıkların doğaya ve insan sağlığına olan zararları artık hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir ancak bu noktada zararları yok etmek için bir şeyler yapmak, çaba sarf etmek neredeyse yok denecek kadar azdır. Oysa günümüzde neredeyse birçok noktada bulunan geri dönüşüm kutuları aracılığı ile söz konusu bu atıklardan büyük ölçüde tasarruf edebilmek mümkündür ve bununla beraber çevre kirliliği de önlenmektedir. Peki bu atık ürünlerden neler elde edilir? Plastikler geri dönüşüme nasıl kazandırılır? Teknolojinin gün geçtikçe gelişmesi ile günümüzde geri dönüşüm tesislerindeki atıklardan birçok ürün elde edilmektedir. Bunlardan bazılarını birkaç örnek ile şu şekilde sıralayabiliriz:

Araba yedek parçalarında kullanılan gereçler,

Elyaf ve dolgu malzemeleri,

Deterjan şişeleri,

Sera örtüsü,

Çöp kutuları vb. malzemeler,

Yağmur suyu borusu ile atık su borusu,

Plastik oyuncaklar,

Kırtasiye malzemeleri,

Marley

atik-kutulari-nelerdir

gibi daha çeşitlendirilebilecek birçok ürüne dönüştürülebilmektedir. Tüm bunların doğrultusunda geri dönüşüm zincirine katkı sağlamak ve doğa için iyi bir şeyler yapmak adına gerek ev gerek iş yerlerinde kullanılacak kaliteli ürünlerin temini için Aben Çelik ile iletişime geçebilirsiniz.