Sıfır Atık Kutusu Modelleri ve Fiyatları Üreticiden Tüketiciye| Aben Çelik

SIFIR ATIK KUTULARI

Geri Dönüşüm Kutusu

Ülkemizde bireysel alanlar ile ticari alanlarda bir günde bile tonlarca atık oluşur. Bu atıkların toplanıp geri dönüşüm tesislerine ulaştırılması, ulaştırıldıktan sonra da ayrıştırılıp hammaddeye dönüştürülmesi gerekir. Gün içerisinde tüketilen her çeşit gıda ile kullanılan maddelerin elde edilmesinde doğal kaynaklar tüketilmektedir. Bundan dolayı meydana gelen atık israfının gözden geçirilmesi ve en aza çekilmesi böylece kaynakların da israftan kurtulması adına geri dönüşüm kutuları tasarlanmıştır. Geri dönüşüm kutuları, meydana gelen atıkların ayrıştırılıp uygulanacak işlem sayısının azaltılmasına ve bu sayede tasarruf sağlanmasına yardımcı olur. T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen sıfır atık projesi kapsamı dahilinde yapılan çalışmalarla geri dönüşüm kutuları oldukça gerek duyulan ürünler olmuştur. Aben Çelik tarafından tasarlanan geri dönüşüm kutuları ile geri dönüşüme katkıda bulunursunuz.

Geri Dönüşüm Kutuları Ne İşe Yarar?

Geri dönüşüm kutuları kullanım alanlarındaki atık miktarı ile orantılı olarak ikili, üçlü, dörtlü ve daha fazla sayıda olacak şekilde üretilir. Her geri dönüşüm kutusu üzerinde atık cinsini gösteren renk ile açıklama içeriği yer alır. Örneğin; plastik geri dönüşüm kutuları sarı renklidir ve üzerinde “Plastik atık” yazar. Bu, geriye kalan tüm atıkların cinsini belirlemek için bütün geri dönüşüm kutuları için geçerlidir. Bundan dolayı “Geri dönüşüm kutuları ne işe yarar?” sorusunun cevabı, bu kutuların kullanım amaçları açık olarak bellidir. Geri dönüşüm kutuları, atıkları ayrıştırma amacı için kullanılır. Atıklar cinslerine göre ayrıldıklarında hem işlem sayısı azalır hem de geri dönüşüm sistemi hızlı işler ve kaynaklar da bu oranda daha az tüketilmiş olur.

Geri Dönüşüm Kutusunun Avantajları Nelerdir?

Yaşam standartlarının gelişmesi ile oluşan çerçevedeki kaliteli projeler avantajlarıyla birlikte sunulmakta. Bu konuda da geri dönüşüm kutuları birbirinden farklı renk ve modellerde tasarlanıyor. Renk ve model çeşitliliğinin yanı sıra etki ve yararları bakımından da farklı gruplara ayrılıyor.

Özel tasarımları, yapısal ve mekanik tasarımları, ahşap ve benzerin modellerle kullanım alanlarında kaliteli ve modern bir görsellik de sergiliyor. Atıkları ayrıştırma fonksiyonunun yanı sıra fiyat aralığı noktasında da fazlasıyla avantaj içeren ürünler dahilinde oluyorlar.

Hijyen Çözümü Geri Dönüşüm Kutuları

Çözüm artıları dahilinde geri dönüşüm kutusu tasarımlarının uzun ömürlü oluşu da önemli bir avantaj hâline geliyor. Belirli bir hijyen çözümü niteliği de taşıyan geri dönüşüm kutuları, oldukça elverişli ürünlerdir. Çoğunlukla hastanelerde, eğitim merkezlerinde ve kurumsal iş ortamlarında ön plana çıkmaktadır.

Geri Dönüşüm Kutularındaki Renklerin Karşılığı Nedir?

Geri dönüşüm kutuları tek tipte bir modelden oluşmazlar. Her renk bir atık grubunu temsil eder. Renklere göre gruplandırılan atıklar şu şekildedir:

Mavi Renk: Kağıt atıklar

Sarı Renk: Plastik atıklar

Yeşil Renk: Cam atıklar

Gri Renk: Metal atıklar

Kahverengi: Organik atıklar

Siyah Renk: Geri dönüştürülemeyen evsel atıklar

Beyaz Renk: Yemek artıkları

Mor Renk: Ekmek artıkları