Ayaklı Küllük Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır? | Aben Çelik

Kategoriler

Ayaklı Küllük Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Ayaklı Küllük Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Sigara sağlığa her ne kadar zararlı olsa da ülkemizde sigara içenlerin sayısı azımsanmayacak kadar çoktur. Hem kapalı hem de açık alanların tümünde sigara içildiğini söylemek de yanlış olmayacaktır. Bu noktada çevre kirliliğini minimum düzeye indirmek adına izmaritlerin yere atılmaması gerekiyor. Ancak normal çöp kutularına ve doğaya atıldığı zaman da ciddi ve büyük yanıklara neden olabileceğini bilmek gerekiyor. İç mekânlarda sigara kullanırken küçük küllükler işimizi görse de ne yazık ki dışarıda aynı durum söz konusu değildir. Küllükleri yanımızda da taşıyamayacağımıza göre açık alanlara özel büyük ayaklı küllük kullanmak gerekiyor. Ayaklı küllük; dış mekânlarda kullanılan üzeri genelde kapaklı olan ve sadece sigara atıkları için kullanılan bir çöp kutusu olarak tanımlanabilir. Ayaklı küllük modelleri nelerdir? Ayaklı küllükler nerelerde kullanılır? Ayaklı küllük alınca nelere dikkat etmek gerekir? Bu ve benzeri tüm sorularınızın yanıtını almak için en doğru adrese geldiğinizden emin olabilirsiniz. Sizler için ayaklı küllüklere ilişkin merak edilen tüm soruları ve yanıtlarını kaleme aldık. Detaylara içeriğimizin devamından erişim sağlayabilirsiniz…

Ayaklı Küllük Nerelerde Kullanılır?

Ayaklı küllük modelleri tasarımlarına ve kullanım alanlarına göre farklılık gösteriyor. Genelde dış mekanlarda tercih edildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Bildiğiniz üzere sigaraların külleri aşırı koku yaydığı için tercihe dilen ayaklı küllüklerin kapalı olma özelliği taşıması gerekiyor. Kafelerde duraklarda, iş yerlerinin kapılarında ve daha nice dış mekânlarda tercih edilen küllük modelleri olduğunu da ifade etmek mümkündür. İnsanların toplu şekilde durduğu yerlerde de kapalı silindir şeklinde ayaklı küllük modelleri görebilirsiniz. Genelde ağrı yarı açık ya da tamamen kapalı olup sadece izmarit atılabilecek kadar açıklığa sahiptir. Tabi, bu tarz küllüklerin malzemeleri ve modelleri de önemlidir. Sigara yanıcı ve son derece koku ürettiği için ayaklı küllük modelleri seçerken dikkat edilmesi gereken detaylar bulunuyor. Özellik ve kalite açısından seçim yaparak satın alabilirsiniz.

Ayaklı Küllük Özellikleri Nelerdir?

ayakli-kulluk-nedir

Ayaklı küllük modelleri birbirinden farklılık gösteriyor. Hem özellikleri hem de malzemeleri farklı olabilir. Genelde paslanmaz malzemeden üretilseler de her zaman aynı kalitede ürün sunulmadığını görebilirsiniz. Şekil açısından silindir ve lobi model alternatifleri bulunuyor. Silindir küllükler adından da anlaşılacağı üzere uzun, daire şeklinde kapalı ve üst kapaklı modellerdir. Lobi ayaklı küllük modelleri ise boru şeklinde bir gövdeden oluşup üst kısımları şapka gibi açık duran küllük modelleridir. Her ikisi de dış mekânlarda kullanılabilir. Boru şeklinde kapalı olanlar genelde tamamen dış mekanlarda kullanılırken lobi modelleri içim yarı kapalı alanlarda da tercih ediliyor. Örnek vermek gerekirse teraslı kafelerde, bahçe alanlarında kullanılabiliyor.

Ayaklı Küllük Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ayaklı küllük modelleri seçerken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunuyor. Öncelikle küllüklerinizi satın alacağınız firmanın küllük üretim noktasında profesyonel ve tecrübeli bir marka olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi halde piyasada çok sayıda küllük firması bulunmasına rağmen her firmanın ürünleri aynı kalitede sunulmuyor. Alacağınız küllük modellerinin uzun ömürlü olmasını istiyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken şey kesinlikle malzemesidir. Tüm bunların yanı sıra dikkat etmeniz gereken bazı detayları sıralamak gerekirse de;

 • Malzeme yapısına dikkat edin. Paslanmaz çelik olanları tercih ederseniz ayaklı küllük modellerinizi daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz.
 • Hangi ortamda kullanacaklasınız ona göre silindir şeklinde olanları ya da lobi küllüklerini tercih edin.
 • Kesinlikle fiyat karşılaştırması yaparak satın almayı ihmal etmeyin.
 • Boyutlarını da ihtiyacınıza göre seçin.
 • Tüm bunlarla beraber dış mekanlarda kullanacağınız için estetik bir model seçmeye de özen gösterin.
 • Renk seçenekleri arasından zevkinize ve küllüğü kullanacağınız ortama göre seçim yapın.

Bu detaylara dikkat ederek satın alacağınız ayaklı küllük modellerini son derece uzun ömürlü kullanabilirsiniz. Aynı zamanda uzun ömürlü bir kullanımın diğer püf noktası ise küllüklerin temizliğidir. Peki, ayaklı küllük modelleri nasıl temizlenmelidir? Temizlerken nelere dikkat edilmelidir?

Ayaklı Küllük Nasıl Temizlenir?

ayakli-kulluk-nasil-temizlenir

Küllük modellerinin tümünde temizlik aşaması size biraz can sıkıcı gelebilir. Kül son derece koku ve tortu yaratan bir malzeme olduğu için her küllüğün rutin temizliğe ihtiyacı vardır. Özellikle de dış mekânlarda kullanılan ayaklı küllük modelleri daha sık kullanıldığı için hızlıca kirlenebilir. Ortama ve çevreye kötü koku bırakıp da temizlenemez dereceye gelen tortular yaratmaması için uygun koşullar ile temizlemeniz gerekir. Küllük temizliği için hem kimyasal ürünler hem de beraberinde tamamen ekolojik seçenekler de bulunuyor. Malzemesi paslanmaz çelik olan küllükleri tercih ederseniz temizlik aşamasında çok zorlanmazsınız. Ayaklı küllük modellerini temizlerken şu adımları takip edebilirsiniz;

 • Küllüğü öncelikle tamamen boşaltın.
 • Boşalttıktan sonra eğer malzemesi paslanmaz çelik ise önce ılık suyla içini ve dışını durulayın.
 • Ardından deterjanlı sıcak su yaparak küllüğün içi dolacak şekilde bu suyu içerisine dökün.
 • Deterjanlı su ile bekletebildiğiniz kadar bekletin. Bu oluşan kül tortularının yumuşayıp yüzeyden sıyrılmasına yardımcı olup temizliği daha kolay hale getirecektir.
 • Ardından içindeki deterjanlı ve kirlenmiş suyu boşaltarak eldiven ve sünger ile içini iyice temizleyin.
 • Son aşamada ise ayaklı küllüğünüzü bir güzel durulamanız yeterli olacaktır.

Ayaklı küllük ve diğer tüm paslanmaz çelikten yapılan, kaliteli ve dayanıklı küllük modellerini satın almak ve incelemek için Aben Çelik ile iletişime geçebilirsiniz. Aben Çelik yılların firması olarak en cazip fiyatlı ve profesyonel derecede kaliteli küllük modellerini sizlere sunuyor. Hemen iletişime geçerek küllük modelleri hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarını alabilir ve kolayca satın alabilirsiniz.